Diş Teli Neden Takılır ? Prosedürü, Riskleri, Çeşitleri ve Bakımı

32 Okunma

Diş Teli; Bir kişinin diş yapılarında meydana gelen çarpık şekillenmenin ve değişik ısırma sisteminin düzeltilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Genellikle diş doktorları tarafından yapılan muayene sonucunda diş teli kullanılıp kullanılmaması gerektiği durumlar tespit edilir.

Çarpık olan dişlerin ana sebeplerinden biri,yanlış çekilen süt dişlerinin yerine yamuk gelen diş yapısı,çocukluktan beri edinilmiş parmak emme durumu ve dişlerin yaralanmasıdır. Bu sebepten dolayı diş telleri bu diş yapısını uzun vadede düzeltmek için kullanılır. Bazı hastalarda ise herhangi bir problem yokken,estetik açıdan düzgün sıralanmış diş yapısı isteğinden kaynaklanan diş teli kullanım amacı da bulunur.

Dişlerin aralarında bulunan boşlukları gidermekte diş telinin görevleri arasında yer alır. Boşlukları sıkılaştırmak ve çarpıklığı gidermek için en hassas nokta ağız ve diş sağlığının bakımından geçer. Daha iyi bir ağız sağlığı,iyi bir sonuçlanan diş teli tedavisi anlamına gelir.

Diş Tellerinin Yapısı

Eski dönemlerde diş tellerini takmak oldukça ağrılı ve yapısal olarak göz zevkini bozan,ağır metallerden oluşan bir demir parçasıydı. Diş teli takan bireyin görünümünde psikolojik sorunlar meydana getiren bir durumdu. Ergen ve gelişme çağında olan kişilerde,ciddi sosyal problemler meydana getirirdi.

Artık günümüzde yenilenen teknoloji sayesinde daha az görünebilen şeffaf ve ağrısız bir diş teli yapıları mevcuttur. Ön tarafın dışında artık dişlerin arka tarafına da takılabilen sistem geliştirildi. Malzeme olarak plastik,metal,seramik ve hatta kendi diş renginize özel olarak üretilebilen modelleri mevcuttur.

Diş Teli Uygulama Prosedürü

Diş tellerinin nasıl uygulanacağı prosedürünü her zaman diş doktorları belirler. Dişlerin yapısına ve bozukluk derecesine göre 3 temel tedavi yöntemi vardır;

1. Tellerin yerleşimi; Ark teli ve braketleri yerinde tutmak için halka benzeri bantlar yardımı ile dişlere bağlanır.

2. Korse uygulaması ile iyi bir hizalama yapma amaçlanır. Bu yöntemden sonra ağızda ciddi ağrılar meydana gelebilir.

3.Diş tellerinin çıkarılma işlemi yapıldıktan sonra, bir tutucu yardımı ile diş telleri sabit tutulur.

Diş tellerinin ağızda kalma süresi hastanın diş yapısı ve bozukluğu ile belirlenir. 1 ile 3 yıl arasında bu süre değişkenlik gösterir. Diş telleri ağızda takılı olduğu dönemlerde diş sağlığına ve ağız bakımına büyük önem verilmelidir. Dişler sıklıkla fırçalanmalı,diş ipi kullanımı sağlanmalıdır.

Diş Tellerinin Riskleri Nelerdir?

Ağızda bulunan diş tellerinin avantajları kadar bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Ağızda bulunan diş telleri hastaların yemek yerken çiğneme şekillerini değiştirip bozabilir. Diş tellerinin etrafında oluşturulan boşluklara yiyecek birikimi gerçekleşir ve bu durumda plak oluşumuna neden olur.

Diş minesine zarar vererek dişlerin renginde açılmalar meydana getiri. Çok nadir olsa da diş çürüklerinin oluşumuna ve diş eti iltihaplanmalarına neden olur.

Yumuşak Doku Yaralanmaları

İç yanaklarda,dudaklarda ve diş etlerinde tellerin teması ile birlikte bazı tahriş durumları söz konusu olur. Oluşan tahrişi önlemek adına uygun bakım ve tedaviler yapılır.

Diş tellerinin yapısında kullanılan seramik,metal ve plastik vb. Maddelere bireylerde alerjik reaksiyonlar meydana getirir. Takıldıktan sonra meydana gelen bu alerjik durumda,diş telleri değiştirilir.

Bazı diş teli uygulamasında diş telleri çıkarıldıktan düzeltme kaybı yaşanır. Özellikle dişlerin konumunu korumaya yardımcı tutucu cihazı takan hastalarda yaygındır.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş telleri görünüm ve yapısal olarak farklı gruplara ayrılır. Seramik,plastik,metal vb. Maddelerden elde edilir. Geleneksel metal braketler; metalden yapılan ve gerektiğinde dişlerde ayarlanma yapılabilen tellerden oluşur. Maliyet olarak en uygun ve ucuz olan tellerden biridir.

Sıradaki içerik:

Diş Teli Neden Takılır ? Prosedürü, Riskleri, Çeşitleri ve Bakımı