Akne Diyeti Nasıl Yapılır ve Yapılmaması Gerekenler

27 Okunma

AKNE DİYETİ NASIL YAPILIR VE YAPILMAMASI GEREKENLER NELERDİR?

Akne Diyeti; Ciltte oluşan derin akneler neticesinde,bireyin beslenme düzenine,yedikleri ile bağlantılı olan rahatsızlığından dolayı uyguladığı bir nevi beslenme düzenidir. Her zaman toplumda bilinen bir söz vardır; ‘’Ne yersen cildin ona dönüşür’’ tabiri de aslında beslenmenin tüm hastalıklar üzerindeki etkisini bize vurgulamış olur.

Akne Nedir?

Akne; aslında hormonal dengesizliklerden kaynaklanan bir cilt rahatsızlığıdır. Hormonal dengesizliğin dışında,stresli bir yaşantı ve beslenme düzensizliği de başlıca sebeplerdendir. Yüzde,sırtta,kollarda,karında aslında vücudun her yerinde merkezlenebilir. Çoğunlukla yüzde yer alan bu can sıkıcı kızarıklıklar,özellikle gençlerin kabusudur.

Cildimiz yağ bezeleri ile donatılmıştır. Bu bezlerin kurumaması için sebum adlı bir salgı salgılanır. Kişide üretilen hormonların değişkenlik göstermesi ise bu durumun miktarını arttırabilir veya azaltabilir. Temizlenmeyen ve bu artan yağlar zamanla gözeneklerde tıkanmalar meydana getirerek akne oluşumuna sebep olur.

Akne Diyeti Nasıl Uygulanır?

Akne Diyeti; Akneye meyilli olan ve akne şikayeti olan kişilerin,yağlı,tuzlu,asitli ve şekerli gıdalardan daha az beslenmesini sağlayarak yapılan gıda kısıtlamasının adıdır. Doğu Asya da bu tarz gıda beslenmeleri daha az olduğundan dolayı,Asyalı insanların akne problemleri yok denecek kadar azdır.

Glisemik yükün azaltılması; Glisemik yük diyet karbonhidratının miktar ve kalitesini ifade eder. Yüksek Glisemik yükü olan diyetlerin,sebum oranını etkilemedeki etkisi akne ile ilişkilendirilmiştir.  Yapılan araştırmalarda GL düşüklü diyet uygulayan kişilerin daha az akne problemi yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Düşük GL içeren gıdalar arasında; yulaf,baklagiller,meyve ve bolca sebzeler er almaktadır. Akneye meyilli olan ciltlerde yapılan Akne Diyeti tamda bu gıdalardan oluşan beslenmeyi içerir. Düzenli olarak sebze tüketen bireylerin,ciltlerindeki iyileşme oranı ciddi oranda artış göstermiştir.

Çinko minerali vücut için önemli bir mineraldir. Bu Mineral oranı düşük olan kişilerde akneye meyil daha fazladır. Cilt koşullarında ciddi bir rolü olan çinkonun vücudunda düşük seyirlerde olan bireylerde artış yoluna gitmesi gerekmektedir. Çinkodan zengin olan besinler arasında ise; mercimek,kaju fıstığı,tuzsuz kuruyemişler ve yeşil yapraklı sebzelerde de yer almaktadır. Akne diyeti uygulayan kişilerin çinko seviyelerini ölçtrürüp,bu gıdalardan zengin besinleri diyetlerine dahil etmeleri önerilir.

Akne Diyetinde Yapılmaması Gerekenler

Akneyi arttıran hatta ciltte azdıran gıdaların durumlarından bahsettik. Şimdi daha detaylı bir şekilde neleri tüketmeyeceğimizi öğrenelim.

Fast Food; Akneli cilde sahip olan kişilerin,Fast Food tarzı gıdalardan mutlaka uzak kalması gerekir. Aşırı yağlı ve tuzlu olan bu gıdaların tüketimi akneyi şiddetlendirir.

Süt ve Süt Ürünleri; Süt ve süt ürünlerinin cilt üzerinde olumsuz bir etki yarattığı araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Dolaşım sistemindeki adrojenleri arttırdığından dolayı sebum üretiminin dengesini bozabilir. Buda Akne oluşumuna neden olur.

Protein Tozları; Antreanman yapmayı seven sporcuların kas kütlesini arttırmak için kullandıkları protein tozları akne oluşumunu tetikler. Süt ürünlerinden elde edilen gıdaların sebumların üretimini azdırdığı bilinen bir gerçek.Bu sebepten dolayı sporcu adaylarının sivilce ve akneye meyilli bir cilde sahip olduğunu fark edersiniz.

Yapılan araştırmalarda akneli ve sivilceli bir cilde sahip olan kişilerin mutlaka beslenme düzenlerine,vücutlarına aldıkları gıdaların takibini yaparak,daha az yağlı,tuzlu,süt ürünlerinin alınımını en az seviyeye indirgeyerek bir diyet planı oluşturmaları,cilt sağlıkları için vazgeöilmez bir yoldur.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne Tedavisi; Akneye meyilli olan ciltlerin akne şiddetine göre belirlenir. Bazı durumlarda hafif olan akneler için eczanelerden alınan krem ve solüsyonlar yeterli olurken, ciddi vakalarda durum antibiyotik kullanımı ile sonuçlanır. Günlük olarak evde yapılacak bazı adımlar bu tedavi sürecine katkı sağlayabilir;

  • Cildinizi sabah akşam yağdan arındıran saf sabunlar kullanmak
  • Akneler ile oynamak daha kötü sonuçlar doğurabilir
  • Gün içerisinde bol su tüketimi yapılmalı
  • Havlunuz kişisel olmalı
  • Kimyasal içerikli sabun ve şampuanlardan kaçınılmalıdır.

Sıradaki içerik:

Akne Diyeti Nasıl Yapılır ve Yapılmaması Gerekenler