5G Nedir ? Bilmeniz Gereken Şeyler

36 Okunma

5G nedir? Bilmen gereken her şey

5G yapım aşamasının üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçti ve günümüze kadar uzanan bir bağlantı alt yapısı ile birlikte hayatımıza dahil olmaya başladı. Mobil 5G internet erişimi artık telefon planınıza bağlı olarak nispeten yaygın bir şekilde kullanılabilir.

5G Nedir ve Nasıl Çalışır?

5G hakkında cevaplardan çok sorular mevcuttur. Bazı kişiler 5G’nin kendi şehirlerinde nerede olduğunu ve nasıl bir yerde konumlandırıldığını merak etmekte. Diğer bir kesim ise hangi tür cep telefonlarının kullanılması gerektiğini merak ediyor. Daha sonra hangi operatörün en iyi 5G telefon planına sahip olabileceği tartışılan konular arasında yer alıyor.

5G teknolojisi Nedir?

5G; 4 LTE Bağlantınızın yerini alacak veya en azından arttıracak 5.nesil mobil geniş banttır. 5G ile birlikte artık daha hızlı bir internet ağı ve erişimi gerçekleşecek,film,müzik ve oyun alanlarında saniyelik hızla indirme imkanları bulabileceksiniz. Gecikme veya cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen zaman önemli ölçüde azalacaktır.

5G ağları doğası gereği daha verimlidir,kule başına daha fazla bağlantı ve kullanıcı başına daha yüksek hızlar sağlar. 5G aynı zamanda daha geniş bir radyo frekansı aralığında çalışmak üzere tasarlandı. Taşıyıcıların ağ hizmetleri ağ hizmetlerini geliştirmeleri için ultra yüksek milimetre dalga bantlarında yeni olanaklar sunuyor.

5G Teknolojisi Nasıl Çalışır?

4G LTE gibi 5G teknolojisi de radyo spektrumu tahsislerinde çalışır,ancak mevcut ağlardan daha geniş bir alanda çalışabilir. Kullanılan 5G’nin en yaygın biçimi ise Sub-6 dır. 5G bağlantılarını güçlendirmek saniyede birden fazla gigabit indirme hızı sağlamak için kullanılan 30 GHZ ve 300 GHZ arasındaki ultra yüksek frekanslı radyo dalgalarını ifade eden milimetre dalgası var. MmWave bağlantıları süper yüksek indirme hızları sunabilirken, yüksek frekanslı radyo dalgaları uzun mesafelere gidemez ve bağlantı kesiklikleri yaşanabilir. Bir ağacın penceresi ve yaprakları bile bağlantıyı engelleyebilir.

5G NE KADAR HIZLI ?

5G şuanda bulunan tüm bağlantılardan daha hızlı bir veri sunuyor.

* En Yüksek Veri Hızı; 5G önemli ölçüde en yüksek veri hızını sağlar. En yüksek veri hızları mobil baz istasyonu başına 20 GBPS dowlink ve 10Gbps uplink’e ulaşabilir.

* Gecikme; Verilerin bir noktadan diğerine ulaşması için geçen süre ideal koşullarda 4 milisaniye,en yüksek hızı gerektiren kullanım durumları için 1 saniye olmalıdır.

* Verimlilik; Telsiz arayüzleri,kullanımdayken enerji açısından verimli olmalı ve kullanılmadığında ise düşük enerji moduna geçmelidir.

* Hareketlilik; 5G ile baz istasyonları 0’dan 300 Mil/saate kadar hareketi desteklemelidir. Bu baz istasyonunun yüksek hızlı bir trende bile bir dizi anten hareketinde çalışması anlamına gelir.

* Bağlantı Yoğunluğu; Bağlantı yoğunluğu açısından 5G,4G’den daha fazla bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Standart 5G’nin kilometrekare başına 1 milyon bağlı cihazı destekleyebilmesi gerektiğini belirtir.

Birçok alanda 5G İnternet 4G kadar yavaş veya bazen daha da yavaştır. Taşıyıcılar mevcut 4G ağlarını ve yeni olan 5G ağlarını aynı anda desteklemek için bir parça radyo dalgası kullanmaya çalıştıklarından,bu genellikle sınırlı spektrum kullanılabilirliğinden kaynaklanmaktadır.

5G ŞUANDA NERELERDE KULLANILABİLİR?

Mahallenizde ne zaman 5G kullanımı aktif olacak diye merak ediyor olabilirsiniz. Nispeten kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız,büyük taşıyıcılardan en az biri zaten 5G sunuyor. T-Mobile, AT&T ve Verizon, Sub-6 5G kullanarak sözde “ülke çapında” ağlarını hayata geçirdiler.

Her 5G taşıyıcısının farklı bir 5G dağıtım stratejisine sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Bu 5G deneyiminizin operatörünüze bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği anlamına gelir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

5G Nedir ? Bilmeniz Gereken Şeyler