5-2 Diyeti Nedir ? Nasıl Uygulanır ? ve Aralıklı Oruç Hakkında

36 Okunma

5:2 DİYETİ NEDİR,NASIL UYGULANIR VE ARALIKLI ORUÇ HAKKINDA BİLGİ

5:2 Diyeti; Aralıklı oruç yapma çerçevesi içinde yer alan bir beslenme aralığını oluşturur.5:2 diyetindeki temel amaç, 5 gün boyunca istediğiniz şekilde beslenmenizi ve geri kalan 2 günde sıkı bir diyet programı oluşturmaktır. İki gün boyunca günlük kalori ihtiyacınız olan rakamın %25 altında kalori alımı yapmalısınız.

Kadınlar için kalori alımı 500 kalori,erkekler için ise 600 kaloridir. Bu iki günde alınacak kaloriler peş peşe olan iki gün olmamalıdır.

Oruç Günleri

5:2 Sisteminde var olan 5 gün ye iki gün kısıtlı ye mantığı gizlidir. Bu 2 günde yapılan açlık ve yemek yeme kısıtlaması oruç günü olarak bilinir. Tam manasıyla bilinen bir oruç sistemi değildir. Oruç gününün arka arkaya yapılması istenen bir durum değildir. Kişinin kendi beslenme ve hayat tarzına uygun olarak mesela ‘’salı ve perşembe günleri’’ kıstas alınarak uygulanabilir. Tamamen bedeninizin sesine kulak vererek bu günleri değiştirebilirsiniz. Bu vücudun açlık krizlerini yönetmedeki alıştırma çalışmasıdır.

Bu oruç gününde kişiler 2 veya 3 öğün yemek yerler. Kalori sınırlamasının dışına çıkılmadığı sürece herhangi bir gıda sınırlaması yoktur. Yapılan bu beslenme sonucunda kadınlar haftada 1,erkekler ise daha fazla kaybeder.

Oruç Günlerinde Neler Yaşanır?

Oruç günlerinin ilk zamanlarında mide de oluşan aşırı yemek yeme ve açlık hissi kişiyi ciddi anlamda zorlar. Bu açlık krizleri ise en fazla bir hafta içinde geçecektir ve yerini tokluk hissi alacaktır. Açlık hissine karşı, psikolojik açıdan rahat geçirmek için kendi kendini meşgul etme metodu uygulanabilir. Kitap,film veya başka bir hobi alanı ile vakit geçirme sağlanabilir.

Yapılan bu aralıklı oruç düzenlerinde kişide ilk başlarda ciddi baş ağrıları,halsizlik ve baş dönmeleri yaşanabilir. Oruç boyunca vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Sizi çok zorlayan bir durumda orucunuzu bozun ve daha sonra denemek için tekrar deneyin.

Oruç Günlerinde Ne Yenmeli Ne Yenmemeli?

Diyete baş vuran kişilerin yapması gereken en mantıklı hareketin ise,gıda sınırlamaması olmamasına rağmen akıllı yiyecek çeşitlerini tüketerek vücudun açlığa daha iyi dayanmasını sağlamaktır. Kalorisi az fakat midede daha uzun süre kalarak tokluk hissi oluşturacak gıdalar tercih edilmelidir. Bunlar arasında şu gıdalar yer alır;

 • Diyetin en vazgeçilmez besinleri bol lifli sebze ve meyveler
 • Az yağlı et,balık ve ızgara tavuk tüketimi
 • Tok tutan yağsız ve tuzsuz olan çorbalar
 • Yumurta
 • Mideyi dolu tutan bol miktarda su,çay,bitki çayı ve kahve tüketimi

Hangi gıdalardan kaçınmalısınız;

 • Fazla şeker oranına sahip meyveler
 • Fast food ve kızartılmış gıdalar
 • Şeker ve tatlılar,hamur işleri
 • Makarna,ekmek,pirinç vb. karbonhidrat alımı yapılmamalı
 • Hazır meyve suları,asitli kola veya gazoz türevleri
 • Cips ve benzeri yüksek trans yağ içeren paketlenmiş gıdalar

Oruç olmayan günlerde ise beslenmeniz tamamen sizin damak zevkinize ve almak istediğiniz kalori miktarına bağlıdır. Tabi burada hassas olan konu ise oruç gününde alınan 500 kalori miktarının ani bir şekilde üstüne çıkılarak yapılan orucun boşa gitmesi söz konusu olmamalıdır. Bu dengeyi iyi kurmanız gerekir. Yoksa çabanız boşa gidebilir.

5:2 diyetini düzenli bir şekilde gerçekleştiren kişilerin yaşına,cinsiyetine ve metabolizma hızına bağlı olarak farklı rakamlarda kilo verme durumları gerçekleşir. Fazla kilo sayısına sahip olan kişiler ilk zamanlarda daha fazla kilo verebilir. Mezura ölçümleri yapmak sizi her zaman doğru tabloya götürecektir.

Bu Diyeti Kimler Yapamaz?

-Kronik rahatsızlığı olan bireyler

-Gelişme çağında olan gençler ve çocuklar

-Hamile kadınlar

-Şeker hastalığı olanlar

-Emziren anneler uygulayamaz

Sıradaki içerik:

5-2 Diyeti Nedir ? Nasıl Uygulanır ? ve Aralıklı Oruç Hakkında